Sinilipp

Sinilipp on rahvusvaheliselt tunnustatud kvaliteedimärk supelrannale, väikesadamale, turismilaevale või väikelaevale.

Sinilipu programm edendab randade ja sadamate kestlikku arengut eelkõige neljas kategoorias: veekvaliteet, keskkonnajuhtimine, keskkonnaharidus ja -teave ning turvalisus.

Kui rannale või väikesadamale on antud Sinilipp, siis on seal kvaliteetne vesi, rand on puhas ja koristatud, seal on turvaline ning võimalik on kasutada puhast joogivett. Kui neid nõudeid ei täideta, siis on võimalik lipu kasutamise õigus ära võtta. Sinilipp on hinnatud turundusargument turismipiirkondades, kus ranna ja suplusvee puhtus on järjest suuremaks probleemiks muutumas.

Sinilipp antakse üheks hooajaks, lipp heisatakse üle Euroopa enamasti 5. juunil, maailma keskkonnakaitse päeval või hooaja alguses. Sinilipu tingimuste täitmist kontrollitakse hooaja jooksul.

Selleks, et Sinilipu märgist saada, peab rand vastama 33 kriteeriumile neljas kategoorias: veekvaliteet; turvalisus ja teenused; keskkonnaharidus ja –teave ning keskkonnajuhtimine.

Sadam peab vastama 38 kriteeriumile kuues kategoorias: keskkonnaharidus ning –teave; keskkonnajuhtimine; turvalisus ja teenused; veekvaliteet; ettevõtte sotsiaalne vastutus; sotsiaalne ja kogukonna kaasamine.

Sinilipu programm on olnud kogu Euroopas kasutuses alates aastast 1987 ja väljaspool Euroopat alates aastast 2001.

Sinilipp lehvib pea 50 riigis, kus on Sinilippu rohkem kui 4600 rannas või sadamas.

Eestis heisati Sinilipud esimestena Balti riikidest 1994. aastal Pärnu jahtklubis ja Tallinnas Pirita sadamas. Sinilipp on lehvinud Pärnu rannas, Stroomi rannas, Pikakari rannas, Võsu rannas ning Pühajärve supelrannas, samuti varasemalt Roomassaare sadamas, Lohusalu sadamas ning Kuressaare sadamas.

Keskkonna hoidmisel ja Sinilipu saamisel on oluline iga inimese panus. Kui oled ranna või sadama külastaja, saad end ümbritseva looduse hoidmisele kaasa aidata sellega, et sorteerid prügi õigesse konteinerisse, kasutad ametlikke tualette ning pesemisvõimalusi ning säästad puhast vett.

Sinilippu annab välja Foundation for Environmental Education (FEE) ning selle haldamine käib läbi kohaliku organisatsiooni. Eestis tegeleb Sinilipu taotluste läbivaatmise ja kriteeriumitele vastavuse kontrollimisega MTÜ Sinilipp (www.sinilipp.ee).

Kriteeriumid ja taotlemine

Sinilipu olemasolu on argument turisminduse edendamiseks ning kindlustunne kohalikele elanikele, et ranna või sadama valdaja on keskkonnateadlik ning edendab keskkonnakaitset kõigi huvides.

Sinilipp antakse üheks hooajaks (v.a eralaevaomanikele) ning järgmiseks hooajaks taotlemisel tuleb täita kriteeriume ning esitada õigeaegselt taotlus. Järgmise aasta Sinilipu taotluse juurde tuleb esitada sadama või ranna kontrolli aruande, mille esitab EVPS.

Korduma kippuvad küsimused

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  • Kuidas taodelda?

    Lohe lähemalt kuidas taodelda Sinilippu: 10 sammu Sinilipuni 

  • Mis kriteeriumitele peab vastama?

    Loe lähemalt kriteeriumitest siit!

  • Taotlemine sadamale

    Loe kuidas taodelda Sinilippu sadamale siit!

  • Taotlemine rannale

    Loe kuidas taodelda Sinilippu rannale siit!

Võta ühendust ja uuri rohkem!

This is just placeholder text. Don’t be alarmed, this is just here to fill up space since your finalized copy isn’t ready yet. Once we have your content finalized, we’ll replace this placeholder text with your real content.

  • +372 5555 5555
  • info@evps.ee